Cabin Dlouhý rybník

Chataření je stále neodmyslitelnou součástí české kultury. Naše skromná „letní sídla“ však už nemusí nadále vypadat jako tradiční roubenky s muškáty na oknech a odpočinek v přírodě nutně neznamená vzdát se moderní architektury. Chata Dlouhý rybník v CHKO Železné Hory je toho důkazem.

Mohlo by se zdát, že docela obyčejná chata ze 70. let postavená svépomocí má svá nejšťastnější léta za sebou. Naši klienti, mladý pár s dítětem, se však zděděnou chatu v srdci Železných Hor rozhodli zrekonstruovat, a to k celoročnímu využívání. Její nový design založený na elegantní jednoduchosti a poctivých materiálech se stal předpokladem pro to, aby proměna chatky byla hodna 21. století.

Objekt jsme odlehčili od postranních přístřešků a dali tak vyniknout jeho archetypálnímu tvaru. Dále jsme půdorys prodloužili, aby majitelům nabídl větší komfort. Ti si také přáli velkou skleněnou fasádu, což však umístění v chráněné krajinné oblasti nedovolovalo. Řešení nakonec přišlo v podobě laťování před proskleným štítem, i tak je tedy možné si z chatky vychutnat krásný výhled na přilehlý rybník. Opačnou fasádu jsme pojali jednoduše, v tradičním duchu. Celý plášť je zhotoven z modřínového dřeva, nenarušuje tedy přirozený charakter svého okolí.

Co se týče vnitřních dispozic, hlavní obytná část, jež je orientovaná k rybníku, tvoří jeden velkorysý prostor otevřený do krovu. Díky posuvným oknům lze místnost propojit s terasou a umocnit tak spojení s přírodou. Toto živé centrum doplňuje uzavřená ložnice v patře a předsíň s koupelnou a toaletou.

Chatka na břehu Dlouhého rybníka představuje poklidné útočiště daleko od každodenních starostí, je to místo s útulnou atmosférou, zároveň si však udržuje soudobý nadhled.

Place: Kocourov u Slavíkova, CHKO Železné Hory, Czech republic

Phase: Study, Building permitt

Years: 2020-2021

Team: Pavla Maxová, Jan Novotný, Kristýna Rajdlová

Text: Karin Kozelská, Nikol Kozelská

Comments are disabled.